Фермери, аграрії й городники завжди прагнуть отримати гарний урожай, проте шкідники можуть завадити здійсненню цього, навіть повністю знищити насадження. Для захисту культурних рослин від небезпечних комах використовують особливі хімічні препарати – інсектициди. Це різновид пестицидів, що поділяється на чотири основні групи за способом дії.
Класифікація інсектицидів за способом дії
Якщо розділяти препарати за способом їх впливу на шкідників, то виділяють чотири основні групи:
- контактні – механізм дії заснований на тому, що шкідник безпосередньо контактує з отрутою та гине, а корисним комахам вона не шкодить, так, наприклад, акарициди – сполуки проти кліщів;
- кишкові – вбивають комах, які з’їдають обприскану отрутою рослину;
- системні – просочуються в середину рослини і вбивають комах, які харчуються зараженою їжею, та тих, що мешкають у середині рослин;
- фуміганти – гази, які руйнують дихальну систему комах.
Ефективність контактних і кишкових інсектицидів залежить від погоди, опадів. Системні сполуки дають дуже добрі результати, оскільки не залежать від природних явищ, інших факторів. Фуміганти краще діють на складах, зерносховищах.
Також виділяють біологічні засоби від шкідників, що містять екзотоксини, спори грибів і живі бактерії, які знищують шкідників. Такі препарати відрізняються натуральністю, екологічністю.
Існують комбіновані хімікати, що поєднують речовини з різними властивостями. Це запобігає розвитку стійкості комах до отрути, збільшує спектр дії. У таких засобах компоненти можуть посилювати один одного, краще захищають рослини.
Інсектициди за спектром впливу
За спектром впливу дані препарати поділяються на дві групи:
- засоби широкого спектра – вражають комах різних видів та груп, але можуть отруїти корисні, нешкідливі різновиди, що негативно позначиться на екосистемі;
- сполуки вузького спектра – створені для конкретного різновиду комах, мають вибіркову дію і використовуються в інтегрованих методиках захисту насаджень.
З часом деякі шкідники можуть виробляти стійкість до отрути. Щоб запобігти появі резистентності, важливо використовувати правильні дози. Також варто пам’ятати, що усі інсектициди препарати мають певну токсичність, тому користуватися ними треба обережно, з дотриманням правил безпеки та вимог інструкції.
Плюси та мінуси препаратів
Гарний інсектицид купити можна, як для використання у великому аграрному господарстві, так і на приватних городах. Вони популярні через прекрасні результати боротьби з різноманітними шкідливими комахами та за доступність цін. Адже шкідники можуть з’їсти до третини врожаю, тому витрати на оброблення угідь інсектицидами завжди компенсуються.
Проте отрутохімікати мають і недоліки. Головний мінус полягає в тому, що інсектициди – це хімічні сполуки, що мають певну токсичність, тому можуть згубно вплинути не лише на комах, а й на людей. При роботі із інсектицидами обов’язково слід:
- користуватися захисним одягом, рукавицями та респіратором;
- після роботи гарно вимити руки, відкриті частини тіла;
- не можна зберігати отруйні розчини, відкриті упаковки у місцях, що досяжні для дітей, тварин.
Ретельне дотримання правил використання, безпеки зведе шкоду до мінімуму. Також при виборі хімікатів для оброблення ділянки варто враховувати ступінь безпеки засобу ВООЗ.
Чотири класи ВООЗ
Всесвітня Організація Охорони Здоров’я поділяє інсектицидні засоби згідно зі ступенем їх безпеки:
- перший клас – засоби надзвичайно токсичні, можуть бути використані в нежитлових приміщеннях, складах;
- другий клас – небезпечні сполуки, їх не дозволено використовувати в сільському господарстві;
- третій клас – інсектициди для саду, городу та поля, вони помірно отруйні для людей;
- четвертий клас – хімікати, які швидко розкладаються та мають малу токсичність.
Як вибрати засоби від шкідників?
Найкращі інсектициди купити не важко, якщо врахувати ступінь безпеки за ВООЗ та наступні аспекти:
- бренд – кожен виробник виготовляє засоби за власними формулами, що визначають ефективність препарату, тому репутація бренду важлива;
- строк придатності зазвичай складає 3-5 років;
- сертифікати – на ринку існує багато дешевих підробок відомих торговельних марок, які часто малоефективні, навіть можуть бути дуже небезпечними. Перевіряйте наявність сертифікатів.
Також варто враховувати особливості використання засобу. Гарний системний інсектицид можна розчинити у воді та полити рослини. Контактні засоби вносять за допомогою пристроїв, що створюють холодний туман. Значення має і вид рослин. Наприклад, контактні хімікати пошкоджують оболонку кукурудзи, тому краще обирати системні сполуки.
Застосування інсектицидних сполук захистить ділянку від шкідників. На сайті компанії «Вітасад» можна вибрати найкращий засіб для вашого господарства за невисокою ціною.