Інсектициди – це хімічні препарати для знищення комах-шкідників, їх яєць та личинок. Вони використовуються для боротьби з різними типами шкідників – побутовими, переносниками хвороб людини та тварин, шкідниками продовольчих запасів та ін. Проте сьогодні основною сферою застосування інсектицидів є захист сільськогосподарських культур.
Вирощування рослин на полі, городі і в саду сьогодні неможливе без застосування інсектицидів. Препарати спрямованої дії на знищення шкідливих комах надають неоціненну допомогу в комплексній боротьбі з ними, значно підвищують врожаї та зменшують завдані збитки. Але що ж становить собою ця група агрохімікатів, як вони працюють? Які види бувають та для чого використовують інсектициди? Розберемося детальніше в статті.
Що таке інсектициди?
Сучасні засоби захисту рослин від комах називаються інсектицидами, що є, по суті, збірним терміном для хімічних та хіміко-біологічних препаратів. Назва походить від двох латинських слів: insectum (комаха) і caedo (вбивати, скорочувати). Тобто за назвою стає зрозуміло, що засоби спрямовані на скорочення кількості комах і небезпечних хвороб, що провокуються ними, на культурних рослинах.
Історія застосування препаратів від комах бере початок із древніх часів, з боротьби людства з вошами, іншими паразитами. Проте сучасна історія інсектицидів починається з 1939 р., коли Пауль Мюллер в Швейцарії відкрив дихлордифеніл трихлорметилметану або ДДТ, за що отримав Нобелівську премію. Саме ця речовина врятувала мільйони людей від малярійного комара в першій половині XX століття, вона активно використовувалась в сільському господарстві до 80-х років.
Після тривалого використання ДДТ, ГХЦГ (гексахлорциклогексану), що виявили високотоксичну дію, здатність до накопичення у ґрунті та воді, людство зайнялось розробленням менш небезпечних препаратів. Тобто сьогодні головна мета виробників – виробництво агрохімікатів, які є екологічно безпечними, проте дієвими проти шкідників.
У наш час інсектициди використовуються для сільськогосподарських культур, плодових дерев, декоративних рослин. Вони застосовуються як профілактичний засіб або ж як основний спосіб зниження шкідників. Препарати мають згубну дію на комах, чия життєдіяльність призводить до зменшення або повного знищення врожаю, псування рослин. Між собою хімікати відрізняються механізмом дії, впливаючи як на дорослих особин, так і їх яйця, личинки.
Класифікація інсектицидів
Наявна класифікація інсектицидів розділяє їх за трьома ключовими напрямками: за механізмом дії препаратів, за їх складом, за галуззю використання. При виборі першочергову увагу звертають на галузь використання, а потім механізм дії препаратів. Оскільки хімічний склад засобів може бути дуже різноманітним, то споживачеві достатньо знати механізм впливу агрохімікатів, їх ступінь безпеки, галузь використання, щоб правильно зробити вибір.
Кожен інсектицидний препарат має свою вибірковість – спрямованість впливу отрути, тому відповідно до механізму дії засоби поділяються на 4 типи:
- Контактні. Діють згубно проти самого шкідника, що контактує з отрутою, проте не чіпає тих, що можуть виявитись поруч (наприклад, бджіл). Дія контактних хімікатів залежить від погодних умов, наприклад, опадів, високих температур, ультрафіолету, т.п. Вони діють на комах, що їх поїдають, всмоктуючись через тіло чи кишківник, але не вбираються в рослини. Актуальні в боротьбі з лускокрилою гусінню, комахами з колючосисним ротовим апаратом.
- Системні. Ці захисні засоби проникають всередину рослини та розповсюджуються по всій її структурі – в корінь, стебло, листя. Таким чином такі інсектициди купити можна як проти шкідників, що живуть на стеблах і харчуються листям, так і проти паразитів, які мешкають усередині рослин.
- Кишкові. Агрохімікати знищують шкідників, коли ті за допомогою гризучого ротового апарату вживають їх в їжу. Проникаючи в шлунково-кишковий тракт, препарат провокує загибель комах.
- Фуміганти. Мають газоподібну субстанцію, розпорошуються спеціальними апаратами. При вдиханні токсичної пари комахи гинуть, тобто вони діють через дихальні шляхи.
Обираючи найдієвіші інсектициди, класифікація яких визначається за механізмом дії, важко однозначно сказати, який препарат кращий. Вибір залежить від культури, масштабів поширення комах та пошкодження рослин, погодних умов, сезону, а також ґрунту. Тому при виборі важливий комплексний підхід, вивчення і врахування багатьох факторів.
Отже, що таке інсектициди – ми визначили, як і розібрали те, для чого вони використовуються. Хотілося б відзначити ще наступне, кожен засіб має властивості завдяки хімічній речовині, на основі якої він виготовлений. А тому обираючи препарати, варто звертати увагу не на їх назву, а саме на дієву речовину, її дозування. Також уважно ознайомтеся з інструкцією, обов’язково дотримуйтесь її при використанні.
Якщо залишились питання, звертайтеся до менеджерів «Вітасад»!
Написати коментар